Leczenie gruźlicy

Leczenie gruźlicy wymaga stosowania szeregu działań dostosowanych do jej odmiany, jak i do stadium jej rozwoju. W ten sposób można nie tylko sprawić, że osoba chora na gruźlicę szybko wróci do zdrowia, ale także ochronić przed zachorowaniem na tę chorobę jej najbliższe otoczenie. Przede wszystkim konieczne są tutaj konsultacje lekarskie, wykonanie szeregu specjalistycznych badań oraz testów, a także stosowanie się do zaleceń w kwestii opieki nad osobą chorą przez najbliższe jej osoby.

Gdzie leczona jest osoba chora na gruźlicę?

Gruźlica to choroba zakaźna, stąd też w trakcie okresu prątkowania, czyli wtedy, gdy istnieje ryzyko zarażenia innych osób drogą kropelkową, osoba chora na gruźlicę jest zazwyczaj poddawana izolacji w szpitalu. Hospitalizacja osoby chorej na gruźlicę może trwać nawet 2 miesiące. Nie ma co prawda przymusu leczenia gruźlicy w szpitalu, ale jest ono zdecydowanie bardziej bezpieczne dla bliższego otoczenia osoby chorej.

Po zakończeniu okresu prątkowania, chorzy na gruźlicę mogą kontynuować leczenie w warunkach domowych bez obaw, że dojdzie do zarażenia gruźlicą ich domowników. Co kilka tygodni trzeba udawać się wówczas na wizyty kontrolne w lokalnej przychodni.

Jak wygląda leczenie gruźlicy?

Jak leczyć gruźlicę? W leczeniu tego schorzenia stosuje się przede wszystkim specjalistyczne leki na gruźlicę w postaci antybiotyków, takich jak m.in.: ryfampicyna, pirazynamid, streptomycyna, cykloseryna, kanamycyna, etionamid czy też hydrazyd kwasu izonikotynowego. Leki stosowane w konkretnym przypadku dobierane są na podstawie badania lekarskiego, obejmującego często testy laboratoryjne, których celem jest wykrycie konkretnego szczepu prątków gruźlicy wywołującego to schorzenie. Każdy szczep prątków gruźlicy wymaga bowiem stosowania leków w zupełnie innej konfiguracji. Lekarz, który sprawuje opiekę nad osobą chorą na gruźlicę, przepisuje jej zazwyczaj dwa lub trzy antybiotyki, skonfigurowane w taki sposób, by leczenie jak najszybciej dało wymierne efekty także w postaci poprawy ogólnego samopoczucia.

Alternatywne metody leczenia gruźlicy

Istnieje wiele alternatywnych metod leczenia gruźlicy. Niezwykle ciekawą formą leczenia jest stosowanie lamp ultrafioletowych. W specjalistycznych badaniach potwierdzono bowiem, że promienie UV przy odpowiednim, bezpiecznym natężeniu, mogą likwidować prątki gruźlicy. Oprócz tego, bardzo pomocne w leczeniu gruźlicy jest regularne wietrzenie pomieszczenia, w którym przebywa osoba chora.

Dieta przy gruźlicy

Leczenie farmakologiczne gruźlicy powinno być wspomagane odpowiednią dietą. Nie tylko zapewnia ona organizmowi niezbędne składniki, potrzebne w walce z prątkami gruźlicy, ale także wzmacnia odporność organizmu i poprawia ogólne samopoczucie.

Dieta przy gruźlicy powinna być bogata przede wszystkim w owoce i warzywa, lecz również w produkty zbożowe oraz wysokobiałkowe. Warzywa i owoce stanowią prawdziwe bogactwo witaminy A i C, a produkty zbożowe i wysokobiałkowe wspomagają wzrost masy ciała (przy gruźlicy często zdarzają się bowiem spore obniżenia wagi).

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “Leczenie gruźlicy

 1. Waleński

  Nie ma bata, leczenie gruźlicy musi być prowadzone w szpitalu, ale nie tylko dlatego, że to jest jakieś szczególnie trudne. Ważne są jeszcze dwie rzeczy – powinno się sprawdzać bardzo często jak organizm reaguje na to, czy gruźlica się cofa a leczenie jest optymalne, a poza tym nie można wywołać epidemii i drogą kropelkową zarazić innych.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply
 2. samotnik

  Leczenie gruźlicy to jedno, ale z drugiej strony często zaniedbuje się różne rzeczy jak dieta, która powinna być oparta o zdrowe dodatki. Owoce i warzywa powinny być podstawą diety, która pozwoli znacznie przyspieszyć powrót do zdrowia po gruźlicy.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *