Gruźlica u dzieci

Gruźlica to bardzo groźna choroba zakaźna, szczególnie dla osób starszych i dzieci posiadających znacznie słabszą odporność. Jeśli chodzi o występowanie gruźlicy u polskich dzieci, rokrocznie odnotowuje się około 100 przypadków zachorowań u tych dzieci, które znajdują się w przedziale od 0 do 14 lat oraz około 100 przypadków zachorowań u młodzieży w wieku od 15 do 19 lat. Zdecydowanie częściej mamy do czynienia w takim przypadku z płucną odmianą gruźlicy. Choć nie odnotowuje się zgonów wśród dzieci chorujących na gruźlicę w Polsce, konsekwencje zdrowotne dla dziecka mogą być dość poważne – nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób gruźlica może prowadzić np. do zapalenia opon mózgowych.

Jak dochodzi do zachorowania na gruźlicę przez dziecko?

Na gruźlicę dziecko może zachorować wtedy, gdy prątki gruźlicy dostaną się do jego organizmu drogą kropelkową, np. w trakcie mówienia czy kaszlu. Co niezwykle istotne, prątki gruźlicy mogą utrzymywać się w pomieszczeniu, w którym przebywała chora na gruźlicę osoba, nawet przez kilka godzin. Nie w każdym przypadku kontaktu dziecka z taką osobą dochodzi jednak do zachorowania. Ryzyko zachorowania rośnie przy wysokiej częstotliwości kontaktów z prątkującą osobą oraz wraz ze wzrostem ilości prątków gruźlicy w plwocinie.

Objawy gruźlicy u dzieci

Gruźlica u dziecka przebiega najczęściej bezobjawowo. Nawet gdy w toku badania w postaci próby tuberkulinowej okaże się, że w organizmie dziecka znajdują się prątki gruźlicy, zwykle związana z nimi infekcja ustępuje samoistnie w ciągu 2-3 miesięcy. Gdy jednak organizm nie uodporni się na prątki gruźlicy, choroba rozprzestrzenia się na płuca oraz na szereg innych narządów. Najbardziej znane objawy gruźlicy u dzieci to wówczas: kaszel, spadek apetytu i związany z tym spadek masy ciała, gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. W przypadku płucnej odmiany gruźlicy pojawiają się dodatkowo duszności. Jeśli chodzi o gruźlicę obejmującą inne narządy, objawy są następujące:

 • gruźlica nerek – krwiomocz, mocz z ropą, ból przy oddawaniu moczu,
 • gruźlica układu pokarmowego – ból brzucha, spadek masy ciała, wymioty
 • gruźlica kości i stawów – bóle kręgosłupa, bóle stawów.

Leczenie gruźlicy u dzieci

Gruźlica u dzieci leczona jest za pomocą środków leczenia farmakologicznego, podobnych do tych, które podawane są osobom dorosłym. Zalicza się do nich przede wszystkim etambutol, pirazynamid, ryfampicynę oraz izoniazyd. W pierwszym etapie leczenia dziecko poddawane jest zwykle hospitalizacji. W kolejnych etapach leczenia gruźlicy stosowane jest natomiast leczenie domowe, połączone z odbywaniem regularnych wizyt u lekarza.

Czy można zapobiec gruźlicy u dziecka?

Gruźlicy u dziecka można zapobiec, stosując przede wszystkim szczepienia ochronne, najlepiej w pierwszych dniach życia dziecka i ponawiając je zgodnie z harmonogramem ustalonym przez właściwe służby sanitarne. Niezwykle istotne jest także dbanie o odpowiednią higienę dziecka, dostosowaną do wieku i potrzeb dziecka dietę oraz unikanie kontaktu dziecka z osobami, które są nosicielami prątków gruźlicy.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “Gruźlica u dzieci

 1. Roni

  Dobrze, że w końcu to ktoś napisał, bo prawie wszystkim wydaje się, że na gruźlicę to mogą chorować tylko starsze osoby. Tymczasem gruźlica u dzieci to nic niezwykłego. Mogą one zachorować na gruźlicę niezależnie od wieku. Co więcej – dziecko łatwiej zarazić gruźlicą, bo ma jeszcze niewykształcony system immunologiczny.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply
 2. Jack Ryan

  Gruźlica u dzieci to nie jest żaden przypadek. Większość osób po prostu zaniedbuje szczepienie na gruźlicę. Niektórzy uważają, że jak nie ma choroby w powszechnych mediach, to gruźlica już nie występuje i nie ma się co jej obawiać. I po tym właśnie choroba pojawia się coraz częściej.

  Rating: 3.0/5. From 2 votes.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *