Gruźlica nerek

Choć wydawałoby się, że problem gruźlicy został już dawno zażegnany, dzięki wprowadzeniu obowiązkowych szczepień i podniesieniu się standardu życia, od kilkunastu lat można się spotkać z odwrotnym trendem. Gruźlica powraca i to w podstępnej formie.

Prątki gruźlicy atakują zazwyczaj płuca i węzły chłonne. Ostatnio zdarza się jednak coraz częściej, że za pomocą układu krwionośnego przedostają się one do innych narządów. Szczególnie niebezpieczna jest gruźlica nerek, ponieważ narząd ten spełnia niezwykle ważną rolę w kwestii prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jak dochodzi do zachorowania na gruźlicę nerek?

Do zachorowania na gruźlicę nerek dochodzi w związku z przedostaniem się bakterii z grupy Mycobacterium do krwi. Osadzają się one w nerkach podczas procesu filtrowania krwi z wszelkich produktów przemiany materii. Prowadzi to do procesu zapalnego, którego bezpośrednim następstwem jest gruźlica nerek.

Objawy gruźlicy nerek

Jakie są objawy gruźlicy nerek? Podobnie jak w przypadku gruźlicy kości, początkowo nic nie wskazuje na zachorowanie na tę jednostkę chorobową. Jest to choroba, która atakuje organizm podstępnie, dając początkowo objawy, które mogłyby świadczyć o zachorowaniu na zupełnie inną chorobę.

W pierwszych tygodniach występowania gruźlicy nerek pojawia się bowiem ogólne osłabienie organizmu oraz gorączka. Dopiero później, w nieco bardziej zaawansowanych stadiach gruźlicy nerek, można spotkać się z takimi objawami, jak problemy z oddawaniem moczu (pojawia się ból i pieczenie), a czasami oddawanie moczu z krwią.

Diagnozowanie gruźlicy nerek

Pierwszym badaniem, który zleca lekarz w przypadku wystąpienia charakterystycznych objawów, jest posiew moczu. Często nie wykazuje on jeszcze obecności bakterii prątków gruźlicy w organizmie. Zlecana jest wówczas biopsja nerki. W toku takiego badania od pacjenta pobierany jest niewielki wycinek nerki, który następnie jest badany pod mikroskopem. Zazwyczaj w tym badaniu wykazywane są charakterystyczne zmiany w nerkach, wskazujące na zachorowanie na gruźlicę nerek.

Leczenie gruźlicy nerek

Leczenie gruźlicy nerek obejmuje stosowanie przede wszystkim środków leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków. Antybiotykoterapia bywa dość długa, ponieważ często trwa ona 4-5 miesięcy. Stosuje się w niej kilka antybiotyków w celu zwiększenia skuteczności leczenia, ponieważ może dojść do zakażenia jednym z kilku szczepów bakterii, które są uodpornione na dany lek. Często do antybiotyków dołączane są leki przeciwbólowe, które mają zmniejszyć negatywne odczucia związane z leczeniem. Gdy gruźlica nerek jest bardzo zaawansowania, antybiotyki mogą się okazać niewystarczające, szczególnie wtedy, gdy gruźlica dotyka obu nerek i są już one mocno uszkodzone. Konieczne jest wówczas leczenie operacyjne. W większości przypadków, po wykonaniu operacji, osoby, które chorowały na gruźlicę nerek mogą wrócić do normalnego funkcjonowania. Po okresie rehabilitacji bardzo rzadko odnotowuje się u nich dolegliwości i różnego rodzaju powikłania.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “Gruźlica nerek

 1. Specjals

  Gruźlica nerek w dużej mierze jest kompletnie nierozpoznawalna na samym początku leczenia tego schorzenia. W gruncie rzeczy najczęściej chorobę diagnozuje się przez zupełny przypadek. Objawy gruźlicy nerek praktycznie nie istnieją i trzeba mieć dużo szczęścia, żeby udało się ją rozpoznać.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply
 2. bajkopisarz

  Krew w moczu i w ogóle kłopoty z oddawaniem moczu powinny być zawsze alarmem, który sprawi, że od razu pobiegnie się do lekarza. Problem w tym, że nie wiem co ludzie mają we łbach, że nie chodzą do lekarza w takich przypadkach. A to właśnie objawy gruźlicy nerek, ale też innych kłopotów zdrowotnych.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *