Gruźlica kręgosłupa

Pozapłucne odmiany gruźlicy pojawiają się sporadycznie, dlatego przy wystąpieniu różnego rodzaju objawów, gruźlica bywa często mylona z innymi chorobami. Jeśli chodzi o gruźlicę kości i stawów, stanowi ona zaledwie 3% przypadków zachorowań na gruźlicę. W 1/3 przypadków gruźlica kości atakuje kręgosłup. Konsekwencje braku stosowania odpowiedniej terapii przy gruźlicy kręgosłupa mogą być bardzo poważne, stąd niezwykle istotne jest, by w porę rozpocząć jej leczenie.

Jak dochodzi do zachorowania na gruźlicę kręgosłupa?

Do zachorowania na gruźlicę kręgosłupa może dojść w sytuacji, w której po zagnieżdżeniu się w płucach prątków gruźlicy (drogą kropelkową), przedostaną się one do krwi i tą drogą – do kości kręgosłupa. Istnieje szereg czynników, które mogą ułatwić przedostanie się prątków gruźlicy do kości. Na gruźlicę kości szczególnie są bowiem narażone osoby chorujące na standardową, płucną odmianę gruźlicy, a jednocześnie także na cukrzycę, HIV, AIDS, bądź na przewlekłą niewydolność nerek. Oprócz tego, gruźlica kręgosłupa częściej atakuje osoby uzależnione od alkoholu oraz narkotyków, a także osoby niedożywione, niezależnie od tego czy wynika to z ich statusu społecznego czy też z przekonań dotyczących diety.

Objawy gruźlicy kręgosłupa

Jeśli chodzi o objawy gruźlicy kręgosłupa, w pierwszej fazie choroby nie wskazują one zupełnie na to schorzenie. Wśród pierwszych objawów gruźlicy kręgosłupa wymienia się m.in. ogólne osłabienie organizmu oraz utratę apetytu. Dopiero w późniejszej fazie dochodzą objawy, które mogłyby świadczyć o występowaniu schorzenia obejmującego kręgosłup. Są to bóle przy obracaniu głową, uczucie ciężkości w różnych odcinkach kręgosłupa, a w skrajnych przypadkach dochodzi nawet do częściowego paraliżu kończyn dolnych.

Jak diagnozowana jest gruźlica kręgosłupa?

Diagnostyka gruźlicy kręgosłupa oparta jest o stosowanie szeregu badań i testów. Najczęściej stosowany jest tutaj RTG płuc oraz kręgosłupa, testy skórne (w formie próby tuberkulinowej) oraz testy immunologiczne.

Leczenie gruźlicy kręgosłupa

W leczeniu gruźlicy kości, podobnie jak w przypadku leczenia płucnych odmian gruźlicy, stosuje się środki leczenia farmakologicznego, pośród których warto jest wyróżnić przede wszystkim pirzaynamid, etambutol, rifampycynę, a także izoniazyd.

Chociaż już po około 2 tygodniach osoba cierpiąca na gruźlicę kręgosłupa, przestaje być groźna dla otoczenia (nie wywołuje dodatkowych zachorowań na gruźlicę wśród swoich domowników i znajomych), terapia tego typu lekami jest długotrwała, ponieważ trwa często około 12 miesięcy.

Uzupełnieniem do farmakoterapii są stosowane miejscowo środki usztywniające kręgosłup i chroniące go przed urazami, czyli kołnierze, gorsety oraz mankiety ortopedyczne.

W sytuacji, gdy gruźlica kręgosłupa obejmie wiele kręgów, stosowane jest z kolei leczenie operacyjne. Podczas operacji zakażone kręgi są oczyszczane. Często w takiej sytuacji konieczna jest pooperacyjna rekonstrukcja kręgów, która przywraca kręgosłupowi odpowiedni poziom sprawności.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “Gruźlica kręgosłupa

 1. Sado

  Leczenie gruźlicy kości to bez wątpienia rok, nie mniej. Niby najważniejsze objawy się kończą po około miesiącu czy dwóch, ale tak naprawdę jest znacznie gorzej, gdy się pyta lekarza o całkowite wyleczenie gruźlicy kości.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply
 2. prysznic

  No i co się dziwisz. Gruźlica kręgosłupa to nie tylko kości, ale też inne powikłania i dolegliwości, które wprost wpływają na to, że życie nie jest takie łatwe. Znacznie gorzej znosi się wszystkiego rodzaju bóle i niedogodności, bo człowiek zdaje sobie sprawę z tego, że właściwie każdy ruch może być tym ostatnim i już się nigdy nie ruszy.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *