Gruźlica kości

Gruźlica to choroba zakaźna, która co roku atakuje miliony osób na całym świecie. Coraz częściej zdarza się, że dotyka ona osoby, które w dzieciństwie były na nią szczepione. Uzyskana za pomocą szczepionki odporność z roku na rok ulega bowiem osłabieniu. Ponadto, pojawiają się coraz nowsze szczepy prątków gruźlicy, na które organizm nie jest uodporniony.

Oprócz klasycznej gruźlicy, atakującej płuca i węzły chłonne, można spotkać się z wieloma jej innymi, często bardzo zaskakującymi odmianami. Wśród nich znajduje się gruźlica kości. Jest to najczęściej występująca pozapłucna odmiana gruźlicy. W Polsce rokrocznie odnotowuje się około 100 przypadków tego schorzenia.

Przyczyny gruźlicy kości

Gruźlica kości to schorzenie, do którego dochodzi w związku z przedostaniem się do kości, za pomocą krwi, prątków gruźlicy zlokalizowanych w płucach i w węzłach chłonnych. Zdecydowanie najczęściej gruźlica kości dotyczy kręgosłupa i kości długich, chociaż znane są także przypadki objęcia tą jednostką chorobową kości dłoni, nadgarstka oraz stawów.

Objawy gruźlicy kości

Jeśli chodzi o główne objawy gruźlicy kości, w pierwszej kolejności nie wskazują one na tą jednostkę chorobową, gdyż są to takie objawy, jak: spadek masy ciała i zmniejszenie apetytu, bladość skóry, anemia oraz niewysoka gorączka. Dopiero później, w bardziej zaawansowanym stanie, pojawiają się bóle kości i obrzęki w ich rejonach. Są one także narażone na większą łamliwość, dlatego zdarza się, że osoba, która zgłasza się do lekarza ze złamaniem, w trakcie dodatkowych badań może zostać poinformowana o tym, że cierpi na gruźlicę kości.

Jak diagnozuje się gruźlicę kości?

Gruźlicę kości można zdiagnozować za pomocą specjalistycznych badań. Wśród nich warto jest wymienić przede wszystkim RTG płuc, które może wskazać na obecność w nich prątków gruźlicy, a następnie RTG, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny okolicy, w której pojawiły się charakterystyczne dla gruźlicy kości objawy. Lekarz może zlecić także testy immunologiczne oraz test skórny w postaci próby tuberkulinowej.

Leczenie gruźlicy kości

W leczeniu gruźlicy kości stosuje się głównie środki farmakologiczne o działaniu przeciwprątkowym. Wśród nich warto jest wymienić przede wszystkim etambutol, izoniazyd, pirazynamid oraz rifampicynę. Terapia tymi lekami trwa zazwyczaj kilka miesięcy, choć zdarza się, że jest wydłużana do około 1 roku. Jeśli gruźlica kości zaatakowała kręgosłup, lekarz zaleca dodatkowo odpowiednią ilość wypoczynku oraz noszenie gorsetu usztywniającego, by doszło do szybkiej regeneracji kości.

Rokowania przy gruźlicy kości

Rokowania dotyczące wyleczenia się z gruźlicy kości są uzależnione od tego czy odpowiednio szybko została ona zdiagnozowana. W przypadku wczesnej diagnozy, zazwyczaj dochodzi do pełnego wyleczenia, bez pojawiania się powikłań. Jeśli mimo charakterystycznych objawów, osoba dotknięta gruźlicą kości nie podjęła leczenia, może się zdarzyć, że konieczne będzie wycięcie niektórych kości, co w przypadku, gdy wycinane są kręgi, będzie wiązało się z ich rekonstrukcją.

Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

2 thoughts on “Gruźlica kości

 1. Edzik

  Gruźlica kości to przede wszystkim powikłanie po normalnej, klasycznej gruźlicy płuc. Bo nie można mieć samej gruźlicy kości, ona zawsze pojawia się wtedy, gdy inne gruźlice były wcześniej w organizmie.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply
 2. Dario

  Można sobie gdybać i pisać co się chce, ale prawda jest taka, że gruźlica kości jest praktycznie niemożliwa do zdiagnozowana na początku, a nawet wtedy gdy objawy już się w jakimś stopniu pokażą. Tak naprawdę to tylko tomograf może wskazać, że jest gruźlica kości, a każdy wie, że nie jest to tanie badanie.

  Rating: 5.0/5. From 1 vote.
  Please wait...
  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *